10 ton sahte deterjan ele geçirildi |
ALTIN 296,02
DOLAR 5,8953
EURO 6,5447
BIST 7,6618
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 7°C
Yağışlı

Askerlik yaşı değişiyor

09.02.2018
1.440
A+
A-

Mersin’de polis, sahte olduğu belirlenen yaklaşık 10 ton deterjan ve temizlik malzemesini ele geçirdi.

Askerlik yaşı değişiyor

Askerlik Yaşı Kaçtır?

Askerlik yaşı nüfus cüzdanlarında yazan doğum tarihi bilgilerine göre hesaplanır. Her erkek 20 yaşına girdiği an askerlik süreci başlar. Fakat askerlik yaşı kişinin eğitim hayatına göre değişkenlikte gösterebilmektedir. Eğer bir erkek minimum 21 yaşına geldiyse ve herhangi bir eğitim hayatı yoksa, bir eğitim kurumunda okumuyorsa askere girmek zorundadır.

Askerlik yaşı 20 değil mi? Neden 21 Yaş yazıyor?

20 yaşına gelen her Türk vatandaşı askerlik yoklaması, muayene, sevk ve celp dönemlerine tabii tutulur.

Askerlik yoklaması: 20 yaşına gelen her erkek vatandaşın askere gitmesinin uygun olup olmadığının incelenmesi durumuna verilen isimdir. Askerlik yoklamasında kişinin eğitimi ve sağlık durumu araştırılır. Bunun sonucunda kişi ya askere çağrılır yada askerliği tecil ettirilir.

Askerlik Muayenesi: Askere gidecek kişinin askerliğe elverişli olup olmadığı bir doktor tarafından kontrol edilir. Daha önceki yıllarda muayene edilecek asker adayı doktorun talep etmesi durumunda soyunabilirdi. Ancak son yıllarda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Sağlık Yönetmeliği değiştirildi ve bu uygulama ortadan kaldırıldı. (Ama halen öyle sanılıyor ve herkes askerlik muayenesi olan kişiye bu soruyu soruyor. En güzeli bu soruyu eskiden askere giden kişilere sormak en mantıklısıdır.)

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin eski sağlık yönetmeliğinde bu durum 5. madde de şöyle açıklanmaktadır. ”Kişinin ruh sağlığı ve beden sağlığı dikkatli bir şekilde incelenir, nabız kontrol edilir, kan basıncı ölçülür, kişi soyunur boy ve kilo tespit edilir” hükmüyle açıklanıyordu. Fakat yapılan değişiklikle bu madde ”Yükümlülerin tam bir fizik muayeneleri yapılır” şekliyle değiştirilmiştir. Kısacası askerlik muayenesinde soyunma gibi bir durum yoktur.

Fakat dediğimiz gibi eğitim hayatını sürdüren bir vatandaş askere 20 yaşında gitmek zorunda değildir, aşağıda askere gitme yaşını detaylı bir biçimde yazdık.

Celp Dönemi: Askere gitme yaşına gelmiş erkek vatandaşların bağlı bulundukları il yada ilçe nüfuslarındaki askerlik şubelerinin askere alınacak vatandaşların zaman gösteren çizelgelerine celp dönemi denmektedir.

Eğitim Türlerine Göre Askerlik

  • 4 yıllık (lisans) üniversite okuyan bir vatandaş 29 yaşına kadar askere gitmeyebilir. Ancak 29 yaşına geldiyse ve halen okulu devam ediyorsa, askere gitmesi mecburidir.
  • Yüksek Lisans eğitimi alan bir vatandaş 35 yaşına kadar askere gitmeyebilir. 35 yaşına geldiğinde askere gitme zorunluluğu vardır.
  • Üniversiteden yeni mezun olmuş ve yüksek lisans yapmayacak vatandaşlar askerlik sürecini 2 yıl daha erteleyebilir.

Genelkurmay Başkanlığı 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’na göre askerlik yaşı 21-41 yaş arası belirlemiştir. Yani bir erkek 41 yaşına gelmeden askerlik görevini yerine getirmesi gerekir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.