DOLAR 18,8349 0.03%
EURO 20,2193 0.06%
ALTIN 1.136,410,41
BITCOIN 4382641,56%
İstanbul

HAFİF KAR YAĞIŞLI

13:23

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Binaların Enerji Performansı Yönetmeliği Değiştirildi!
  • DoluHaber
  • Ekonomi
  • Binaların Enerji Performansı Yönetmeliği Değiştirildi!

Binaların Enerji Performansı Yönetmeliği Değiştirildi!

ABONE OL
Şubat 20, 2022 10:13
Binaların Enerji Performansı Yönetmeliği Değiştirildi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni resmi gazetede yayınlanan karara göre Türkiye’nin 81 ilinde bina yönetmeliği değiştiriliyor. Yeni inşaatlar yenilebilir enerji şartı getirilerek hareket edilecek. 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren düzenlemeye göre yapılmayan binalar ruhsat verilmesi sağlanmayacak. Enerji kimlik belgesinin hazırlanması için gerekli düzenlemeler yapıldı.

Binalarda Yönetmelik Değişikliği

Normal binaların göre daha fazla enerji verimliliği sağlanmak istenen proje sisteminde zorunlu hale geçiş sağlanıyor. Toplam inşaat alanı 5 bin metrekareden büyük olan projelerde enerji performans sınıfı olarak B sınıfı olarak yapılması isteniyor.

Binaların Enerji Performansı Yönetmeliği Değiştirildi!

NSEB nitelikleri yer alınan sistem üzerinde yenilebilir enerji kullanılarak hareket edilecek. Toplam yapı inşaat alanı olarak 2000 m2 olan yerler içinde NSEB şeklinde yapılması zorunlu kalındı. Yapılan projelerde incelenerek hareket edilecek.

Binaların kullanacağı enerji türleri olarak en az yüzde 5’ini kapsayacak şekilde güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ve ısı pompası gibi yenilebilir enerji kullanma şartı sağlanıyor. Bu tür yapıların C yapısından B yapısına geçiş yapacağı da yer alıyor.

Ayrıca kullanılan malzemeler arasında ısı yalıtım konusunda denetim sağlanacak. Isı yalıtım malzemesinde 2 santimetre artış sağlanacak. Bölgeden bölgeye değişen ısı yalıtım malzemesine göre hareket edilecek.  1 Ocak 2023 tarihinden itibaren bu tür kararlara uymayan yerler için ruhsat verilmeyerek hareket edilecek. Bu tür gelişmeler yapılıp denetlendikten sonra bina ruhsat işlemleri sağlanacak. Bina yönetmeliği temiz enerji ve verimli kullanım sağlanması için yapılıyor.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.